ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.
Športová 3
985 59 Vidiná

Pavol Garaj
Tel: 0911 558 158
e-mail: sportfanvidina@gmail.com

Elena Dobríková
Tel: 0903 634 608
e-mail: sportfansk@gmail.com

ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.

Text uvod.jpg
Text.jpg
10.png
wV2Q.motorka_jpg.jpg
Úvod :
Nie len začiatočníci by si mali prečítať a zafixovať 10 zásad, ktorými by sa mal jazdec na terénnej motorke, alebo štvorkolke riadiť. Dovolil som si ich vypracovať na základe svojich poznatkov a skúseností. Sám si musím priznať, že mi trvalo kým som si všetko uvedomil a dospel k tomu, čo by sa ako robiť malo a čo nemalo. Po prečítaní týchto zásad si ľahko každý kto ma už dlhšie pozná, vie moje hriechy vybaviť. Ale časom získavame skúsenosti a mali by sme sa snažiť byť lepšími, tak sa so svojimi poznatkami chcem s Vami podeliť. V 10tich zásadách sa nedočítaš, o správnej technike jazdenia, ani o nástrahách, ktoré na teba môžu v teréne číhať. Ako napríklad koľaje, či skryté predmety, ktoré nevidieť vo vysokej tráve, alebo drôt natiahnutý, buď ako elektrické oplotenie, alebo zákerne natiahnutý vo výške krku sediaceho motorkára slúžiaci ako pasca prichystaná práve na teba.
Bez názvu.png
Záver :
Podľa svojich skúseností a poznatkov si týchto 10 zásad môžete doplniť, tak aby všetkým slúžili k dobru. Chcem podotknúť, že týchto 10 bodov nehovorí o zásadách, ktoré by mali byť každému slušnému človeku samozrejmé. Tak ako, že nemáš po sebe zanechávať odpadky, že ak prechádzaš cez elektrické oplotenie, musíš ho normálne odkvačiť a po prejazde zavesiť naspäť a pod.

Enduro NIE JE zločin.
BZnpnucCYAABoNT.jpg
Rada pre ambicióznych :
Jazdenie po lúkach a lesných cestách z teba neurobí pretekára. Ak chceš byť rýchly a vyspelý jazdec, musíš systematicky trénovať na špeciálnych technicky náročných tratiach a venovať sa aj doplnkovým športovým aktivitám. Voľné jazdenie po lesoch sa dá brať len ako doplnok, ktorý solídny cielený tréning môže iba dopĺňať.
Jazdeniu Zdar, ale nezabúdaj, že vždy sa správaj v duchu starého známeho hesla ŽI A NECHAJ ŽIŤ.
Enduro NIE JE zločin :
Enduro NIE JEzločin je kampaň, ktorá chce hájiť záujmy športovcov, (občanov SR vo svojej vlasti), ktorí svoje aktivity uskutočňujú v prírode. Prostredníctvom kampane Enduro NIE JE zločin dávame o sebe vedieť, že sme tu a že nám nie je ľahostajné, že zákony Slovenskej republiky športovcov v prírode čoraz viac diskriminujú. Každý jednotlivec, ktorému vadí, že jedna záujmová skupina na úkor seba utláča iných, môže prezentovať kampaň Enduro NIE JE zločin propagovaním loga Enduro NIE JE zločin. Môže diskutovať na sociálnych sieťach, zakladať fóra, organizovať podujatia, prispievať do médií a môže zorganizovať, či zúčastniť sa aj demonštrácie s myšlienkou zastávajúcou sa myšlienky kampane Enduro NIE JE zločin.

Zločin, alebo kriminalizácia slobody?
Stav, keď sa zákony v našej krajine dostávajú do rozporu s demokratickými zásadami a aj ústavou Slovenskej Republiky si sporadicky vyprovokuje nevôľu, či aj odpor občanov. V prípade o ktorom tu idem písať, sa pocit obmedzenia slobody zmocnil nadšencov terénnych motorových vozidiel. Zákon ich používanie v prostredí do ktorého boli a stále sú vyrábané a predávané aj u nás, postavil do role zločinu. Kompetentný štátny orgán toto však vysvetľuje nasledovne. „Terénne vozidlá pre športové a rekreačné účely ich majitelia môžu využívať na určených a uzavretých tratiach“. My však vieme, že také u nás oficiálne takmer neexistujú. Počas vybavovania povolenia pre usporiadanie súťaže v endure, som si na štátnych lesoch musel vypočuť názory vyššie posadenej extrémne zmýšľajúcej úradníčky. Skutočnou „perlou“ z jej úst bol názor, že terénne vozidlá sú určené len pre poľovníkov. Tí majú výsostné právo pohybovať sa na nich po poľovnom revíri. Potom je ešte zákonná šanca využiť terénne vozidlo za účelom obhospodarovania pozemku. Všetky prípady, keď chceme jazdiť cez les podliehajú špeciálnemu povoleniu. Ak ide o nejakú pracovnú činnosť je niečo takéto vybaviť vec rutiny. Ale ak je dôvod šport, alebo rekreácia, vzniká tu konflikt záujmov a často sa stáva, že kompetentní začnú kľučkovať. Domnievam sa, že za tým všetkým stojí majetnícky vzťah poľovníkov k nášmu spoločnému životnému priestoru, v tomto prípade k lesu. Tento stav nie je nič nové. Akosi sa to u nás vžilo. Horár je poľovník, všetci lesnícky úradníci sú poľovníci, aj všetci úradníci na lesnom odbore okresného úradu sú poľovníci, aj minister pôdohospodárstva a väčšina funkcionárov tam budú z najväčšou pravdepodobnosťou poľovníci. Poslanci v parlamente, či zbohatlíci sú poľovníci, aj ich mecenáši sú poľovníci. A tak sa stalo, že mnohý z nich nadobudli dojem, že im naše hory patria. Majetnícky dojem sa v ich kruhoch vžil natoľko, že nadobudli dojem strážcov a ochrancov lesa. Kontakty a spojenia vo vládnucich kruhoch im umožňujú prispôsobovať zákony sebe na mieru. Nepotrebujú tam ľudí, občanov tejto vlasti. Občanov Slovenska, ktorým Ústava zaručuje, že aj oni sú majiteľmi našej spoločnej vlasti. Ich v lese poľovníci nechcú. Najprv to bol zákaz vjazdu motorovým vozidlám, potom bicyklom a aj jazde na koni a čo bude na budúce? Čo môžeme čakať ďalej? Viem že im vadia aj hubári a turisti. Argumentujú ochranou prírody a zveri. Ale viem, že ešte viac ako človek v lese im vadí vlk, rys, či medveď. Ak sa dá, hneď pri prvom kontakte poľovník takúto zver zastrelí, či už je to dovolené alebo nie. Napríklad taká líška je označená za škodnú a keď je odstrelená, tak nik sa nad tým ani nepozastaví. Ale či by sa príroda bez človeka nezaobišla? Prax je taká, že rovnováhu v nej určuje poľovník. Poľovníci na miesto toho, aby sa starali sami o svoje problémy v poľovníctve, aby si zjednali poriadok vo svojich kruhoch, aby ich členovia rozumeli poľovníctvu, tak často krát riešia nedotknuteľnosť svojho revíru.
Ale pozrime sa aj na seba :
Ruku na srdce. Nie každý poľovník je bez charakteru a tiež je mnoho tých, čo jazdia v prírode na terénnej motorke, alebo štvorkolke, a správajú sa nezodpovedne. Ak chceme byť spravodliví, je potrebné sa zamyslieť aj nad vlastným počínaním. Správali sme sa všetci vždy ohľaduplne? Nikdy sa nikomu z nás nestalo, že sa správal nevhodne? Ak je to pešia turistika tak za predpokladu, že sme čosi veľké nepodpálili, sa mohlo stať že sme v lese hulákali, alebo odhodili nejaký papierik od keksíku. Toto by už ale slušný turista nemal robiť. Ale čo taký motorkár? Ten pri nevhodnom správaní môže spôsobovať oveľa väčšie zloby.
Nosením takéhoto trička podporíte túto kampaň, ktorá je odpoveďou na antiproduktívnu činnosť niektorých poľovníckych združení, úradníkov a podobne na, snahu zorganizovať podujatia enduro. Našu kampaň nosením tohoto trička podporujú aj Slovenský Reprezentanti v endure, napríklad: Štefan Svitko, Miroslav Ševela, Marek Haviar, Marek Giertl, Jaroslav Štrbek, ale aj Dakaristi Ivan Jakeš a legenda Slovenského endura Jaroslav Katriňák a ďalší.

Ponúkané veľkosti: S, M, L, XL, XXL, Dámske: XS, S, M.
Cena aj na dobierku s poštovným je 12€ jeden kus.
Distribútor: Pavol Garaj, Športová 3, 985 59 Vidiná. tel: 0911 558 158
brco_2 copy.jpg
988590_922051987817371_5501623451177477654_n.jpg
dámske.jpg
ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one