ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.
Športová 3
985 59 Vidiná

Pavol Garaj
Tel: 0911 558 158
e-mail: sportfanvidina@gmail.com

Elena Dobríková
Tel: 0903 634 608
e-mail: sportfansk@gmail.com

ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.

EaR 2012: MM SR v CC - Lučenec Zverejnené 10.5. 2012 na http://www.countrycross.sk/

EaR 2012: MM SR v CC - Lučenec
Pridané 10.05.2012 16:30, autor kremo81, prečítané 2605x

Uplynulý víkend sa všetci nadšenci countrycrossu mohli opäť stretnúť na úplne novej lokalite poblíž Lučenca. Krásne prostredie doplnené ešte krajším počasím privítalo 214 jazdcov na treťom podujatí Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v countrycrosse. Každý jeden z pretekárov bol plný očakávaní, čo nové prostredie, nová trať môže ponúknuť. O to viac boli jazdci v napätí, keď miesto konania bolo na poslednú chvíľku presunuté. Okrem výbornej práce organizátorov a veľmi pekných pretekov sme sa nanešťastie týchto pretekoch stretli so správaním, ktoré na športové podujatie nepatrí. Viac však v článku...


V prvom rade musím spomenúť organizátorov a pokloniť sa pred nimi, pretože mali veľmi ťažkú úlohu pri zrode týchto pretekov. Keď už bol termín „na spadnutie“, vyskytli sa nečakané udalosti a miesto konania muselo byť zmenené z pôvodnej Točnice, pár kilometrov južnejšie, blízko Boľkovskej osady. Všetko však stihli takpovediac na poslednú chvíľku a trať mohla byť vypáskovaná.

Vyjadrenie jedného zo skvelého tímu organizátorov Brča: "Tak mali sme šťastie, že v piatok nakydalo dažďa, ak by nie tak je amen tma a prach, takže šťastie v nešťastí a takto to bolo v pohode. No samozrejme vďaka Bacrovi, Milanovi, Jožovi, Petrovi z BMT ako aj dalším traťovákom, ktorí neúnavne reparovali potrhané pásky a vyváľané kolíky na trati, ktorá musela byť nakľučkovaná husto pri sebe. Možno nepochopiteľne sme na malom priestore postavili rýchlu trať, čím sme sa pripravili o dáku minútku času k dobru na krátkej trati, ale takto bola menej náchylná na deštrukciu. Taktiež sa všetko podarilo rýchlo zachrániť vďaka kamarátovi advokátovi Lacovi, ktorý odložil prácu, ktorá ho živí a lietal za týmto ako o život. Organizačný tým bol super, bodaj by to tejto partii, alebo skorej zhluku jednotlivcov, či skupiniek, ktorí viac alebo menej času venovali prípravám a pomáhali ako mohli a spolu sme vytvorili jeden veľký fungujúci organizmus, ktorí sa vyhol smrteľnej chorobe - Poľovníkovi Jožovi Týnusovi. Zmenou z Točnice na Lučenec sme zrejme prišli o niekoľko pretekárov a myslím že aj o 50% platiacich divákov, ktorí boli z regiónu Poltára a okolitých dedín na Točnicu zvyknutí a nachádzali tam počas podujatia miesto v peknom prostredí na relax a zábavu. Každý nové miesto na podujatie zatracoval, no keď sa všetko rozbehlo, tak už bolo všetko inak. Za seba viem povedať toľko, že necelý týždeň pred podujatím sme kopali už z posledného a nádej sa rozplývala. Keď sa odštartovalo bol som taký šťastný, že to bližšie ani nejdem opisovať, lebo by to mohlo znieť až trápne."

Keď už hovoríme o trati, tá sa zväčša ťahala po, ešte v piatok „panenskej“, lúčke. Na pár miestach vchádzala aj do lesíka, kde čakalo na jazdcov niekoľko prekvapení v podobe výjazdov a zjazdov, pre niekoho ľahších, iných vedeli potrápiť. Po výjazde z posledného lesíka sa trať točila späť na lúku a tesne pred cieľovou čiarou mierne komplikoval súťažiacim život malý extrém test v podobe dvoch klátov. Trať, okolie, depo, občerstvenie, program bolo prichystané, môžeme sa teda vrhnúť na súboje na trati a nebolo ich málo.

Medzi hobby jazdcami v najslabšej kubatúre tento rok udáva tempo mladý Lukáš Sádecký. Ten v sobotu vyhral s pekným náskokom no v nedeľu sa na ňom vybláznilo všetko nešťastie. Najskôr mu nechcela ísť motorka a potom v zápale boja prišiel o brzdovú páčku. Celkovo mu to však vyšlo na tretie miesto na bedni. O stupienok vyššie sa postavil Lukáš Horňák, ktorý podával stabilné výkony počas oboch jázd. Na tú najvyššiu priečku mohol vyskočiť Erik Kostrbík. So svojou KTM dokázal poraziť všetkých, čo mu stáli v ceste. Prekvapivý výkon podala na lučeneckej trati Zuzka Gáherová. Svojou vyrovnanou a hlavne veľmi rýchlou jazdou ju dokázali poraziť len prví štyria a Zuzka si tak mohla pripísať na svoje konto body za piate miesto.

Erik Kostrbík: "Boľkovská trať bola odlišná voči iným tratiam ako sú napríklad : Ladzany , Duchonka . Neviem to moc extra porovnať keďže som moc závodov MMSR neštartoval. Trať bola prevažne lúka a veľa zákrut. Hory až tak veľa nebolo zato bola namotaná na pomalšiu jazdu a bolo málo miest kde sa dalo predbiehať. To bolo práve to čo sa mi nepáčilo. Ale na lúke sa všetko dobehlo , zákruty boli vykolíkované na šíru kde sa všetko dalo dobehnúť a nebol tam problém pri obiehaní. Bola to celkom rýchla trať a celkom dobre mi sadla keďže obľubujem viac motokrosový štýl ako enduro. Musím uznať a pochváliť prácu usporiadateľov , ktorý zvládli pripraviť túto trať za tak krátky čas , ktorý ich tlačil. Dúfam , že ďalšie trate budú prevažne podobné ako táto aby bolo miesto na predbiehanie."

Dvojtaktné 250-tky nemajú jedného pretekára, ktorý by udával tempo. Na zisk titulu majstra Slovenska v tejto kubatúre majú zálusk minimálne traja. Priebežné poradie vedie a v sobotu bol najrýchlejším zo všetkých Patrik Maringa, hneď po ňom prešiel cieľovou čiarou mladý Dávid Cyprián a tretím bol Juraj Ladický, ktorého si pod svoje krídla vzal Thomas Hostinský. Jurajovím cieľom je vždy vyhrať, no podarilo sa mu to až v nedeľu, keď až do poslednej zákruty odolával útokom Patrika Maringu.

Juraj Ladický: "Jazdilo sa mi veľmi dobre a preteky sa mi vydarili nad moje očakávania, s čím som veľmi spokojný. Trať bola na môj vkus dosť krátka a rýchla. V lesíku to bola jednokoľajka a len veľmi ťažko sa obiehalo, takže bolo treba dobre odštartovať, čo sa mi našťastie po obidva dni podarilo. Inak by som asi zostal vo vláčiku spolu s ostatnými jazdcami. Ale samozrejme veľká vďaka organizátorom aj za to, lebo spraviť pretek na poslednú chvíľku, keď im nepovolili Točnicu, nie je žiadna sranda."

Jozef Parašin z Belko moto teamu bodoval v tejto sezóne po prvýkrát, no hneď plný zásah medzi štvortaktmi. Po oba dni nebol nikto rýchlejší. Rišo Schmotzer, ktorý je doterajším lídrom priebežného poradia, sa postavil na stupienok po Jožkovej pravici a tretie miesto si po výbornom výkone vyjazdil Marián Matejov.

Najmenší pretekári – MM SR Dorast bojovali s traťou ešte doobeda po oba dni. Belko Moto Team sa mohol tešiť, pretože ich jazdec, malý Janko Giertl síce po oba dni prišiel na druhej priečke, no po súčte bodov obsadil prvé miesto medzi 85-kármi. Svojou jazdou si prišiel po druhú pozíciu Róbert Cigánek tesne pred Maťom Peszekim z BF Teamu.

Plný bodový zásah zo všetkých pretekov má takisto na svojom konte aj Zdeněk Cyprián v kategórii Veterán. Jožko Marenčák sa mu však snaží cestu za každým víťazstvom zťažiť, čo sa mu čiastočne aj darí. V Lučenci sa mohol Jožko Marenčák postaviť na druhú priečku a prvú trojicu veteránov uzatváral Igor Ďurček z Crossteamu Nitrianske Rudno. Medzi Superveteránmi kraľoval opäť „večne“ mladý Emil Čunderlík. Rýchlejší bol aj ako vedúci pretekár priebežného poradia Ivan Novotný. Po tretie miesto si po oba dni prišiel Čech Oldřich Bražina.

V najslabšej kubatúre Slovenského pohára sa na vedúcu pozíciu prebojoval Ivan Kukučka z tímu Sveta motocyklov po sobotňajšom zranení dovtedy najrýchlejšieho jazdca Lukáša Hrehora. Lukášova zlomená kľúčna kosť ho vyradila z bojov o titul na pár týždňov, no hneď potom je pripravený vrátiť sa a bodovať opäť naplno. Prvýkrát sa na štart v SP E1 postavil túto sezónu Peter Kollár a hneď si po dlhšom zápase s Marekom Polákom vyslúžil druhé miesto. Marek obsadil tretie miesto a v celkovom hodnotení sa posunul už na druhú priečku.

Medzi SP E-dvojkármi nemôžeme ani len pomýšľať na to, kto by mohol byť kandidátom na víťaza na ktoromkoľvek závode. Poradie sa neustále mieša a každé preteky ukazuje silu iného jazdca. Lučenec patril Petrovi Turczykovi, len o jeden bod za ním skončil Miško Dorňák a tretiu priečku obsadil Ludvik Bistika.

Naopak najsilenšia kubatúra Slovenského pohára E3 bola pevne v rukách Janka Vaška. Ten sa tiež v Lučenci objavil na tratiach CC 2012 prvýkrát a dokázal zvíťaziť po oba dni. Druhú pozíciu si obhájil jazdec Branislav Hricko a tretia pozícia patrila Rasťovi Hanušovi od „Žochárovcov“.

Po všetkých triedach Hobby a Slovenského pohára sa môžeme presunúť k tým najlepším zo Slovenska. E-jednotka je už stabilne dlhší čas pod dohľadom Mareka Haviara. Od začiatku sezóny 2012 má plný bodový zásah a tradíciu nezmenil ani v Lučenci. Ďalší Marek, no tentokrát Giertl sa oba dni umiestnil tesne za Haviarom a víťazstvo mu nedaroval len tak jednoducho. Jakuba Hrušku, jazdca KTM OKR Teamu, môžeme rovnako pravidelne vídavať na stupienkoch víťazov. V Lučenci obsadil tretiu priečku.

Veľká nádej slovenského motošportu Thomas Hostinský všetkým ukázal, že Štefana Svitka je možné poraziť. Podarilo sa mu to, ale iba v sobotu, keď v nedeľu po páde stratil čas a prišiel až na druhej priečke. Na E-dvojkárskej bedni si však vystúpil na stupienok najvyšší a Števovi nezostávalo iné, ako sa uspokojiť s druhou priečkou. Jaro Štrbek uzatváral trojicu najrýchlejších v kubatúre E2.

Števo Svitko: "To, že pôjdem do Boľkoviec jazdiť, som sa rozhodol až v piatok ráno. Moje rameno ešte nie je úplne v poriadku a na motorke som sedel dokopy asi štyrikrát. Chcel som sa ale previezť na závodoch. V piatok ráno som sa ešte rozhodoval, či vôbec budem štartovať, pretože hlásili dážď a nechcel som zbytočne riskovať s mojím ramenom. Nakoniec som však šiel a super som si zajazdil. V sobotu sa mi podaril štart, no iba po prvú zákrutu. Tam som padol a pokračoval z posledného miesta. Pomaly som sa predral dopredu, no stačilo to len na štvrté miesto. V nedeľu som mal riadnu svalovicu a na mojej kondícii bolo tiež cítiť tie tri mesiace od zranenia. Štart sa mi už podaril a hneď od štartu som sa držal Thomasa Hostinského. Ten ide veľmi rýchlo a vedel som, že na neho asi po zranení nebudem mať. Bol som rád, že som s ním dokázal závodiť a že som kondične vydržal také rýchle tempo, kde sme tretiemu absolútne dali 5 minút. Nakoniec po peknom boji sa mi podarilo vyhrať a ja som bol zo seba veľmi prekvapený. Už sa teším do Domaniže."

V kategórii E3 suverénne zvíťazil Robo Kapajčík pred veľmi dobre jazdiacim Zlatkom Novosadom. Na slovenskom podujatí sa po dlhšom čase opäť ukázal Zdeněk Gottvald. Jazdec Dukla Gottbros Batex tímu má momentálne zmluvné povinnosti v Čechách, a aj preto už tak často nezasahuje do bojov medzi Slovákmi. Zdeněk napriek všetkému pretínal cieľovú fotobunku na tretej pozícii.

Zdeněk Gottvald: "V této sezóně jsem se poprvé dostal na závody slovenského mistrovství, protože jedeme český mistrák a nevycházelo nám to časově. Věděl jsem, že se místo trati na poslední chvíly muselo změnit, tak jsem byl zvědavý jaké to bude. Nakonec organizace byla výborná, trať taky pěkná, i když mohla být delší, hlavně kvůli předjíždění a počasí až moc letní. V sobotu jsem neměl nejlepší start, ale pohyboval jsem se v předu. Potom se mi začal propadávat pedál zadní brzdy a musel jsem zpomalit a zajet do depa. Potom ještě jednou a zrovna natankovat. Brzda potom docela fungovala, ale díky velmi špatným možnostem předjíždění a velké ztrátě jsem dojel 5. ve třídě. V neděli jsem odstartoval první a dařilo se mi držet si dobré tempo. Na nejlepší sice nebylo, ale s 2. místem ve třídě a 4. absolutně jsem moc spokojený. Takže nakonec i s celým, i když zaprášeným víkendem.

Po výborných pretekoch musím prejsť aj k smutnejšiemu pohľadu, nie však na lučeneckú trať, či organizáciu, no na černejšiu stránku takmer každých pretekov, ktoré navštívim. Čo nerád vidím na trati a čo sa aj častokrát nerieši, je nešportové správanie. Tým nemyslím len to, keď jazdec dobieha o kolo pomalšieho a tento ho za žiadnu cenu nechce pred seba pustiť a maximálne sa mu bráni... Častým tŕňom v mojom, a verím, že nielen v mojom, oku je skracovanie si trate. Je to spôsob boja, ktorý na trate nepatrí. Smutné je pre mňa to, že v mnohých prípadoch nie je vôbec vyriešené. Alebo sa z nejakého neznámeho dôvodu neuzná jasný dôkaz (napr. video), inokedy stíhaný jazdec odíde maximálne tak s výstrahou, aby sa to už neopakovalo. Čo to ale pomôže, keď niektorí zo „súťažiacich“ sú týmto už nechvalne známi? Keď to ja, divák – zainteresovaný pozorovateľ, ale aj jazdec zažívame takmer na každom podujatí a stále sa niekto snaží získavať body bez čestného konania (naviac bez trestu), tak postupne nadobudneme nechuť chodiť a "súťažiť". Momentálne je už najvyšší čas, aby sa táto situácia pohla nejakým smerom. Od toho tu predsa niekoho máme!

Na posledných pretekoch sa však udiala ešte jedna vec, ktorá ma nenechala chladného. V zápale boja sa v hore zrazili Zlatko Novosad spolu s Martinom Krátkym. Pri jazdení, počas pretekov a naviac v lese je to úplne normálna vec. Pán Krátky sa však asi cítil nesmierne dotknutý a riešenie bolo na svete. V nasledujúcich kolách Zlatko Novosad prechádzal lesom a spoza stromu, kde sa vzal, tu sa vzal, s náprahom a bakulou v ruke zaútočil na Zlatka člen tímu, otec Martina Krátkeho. Zlatka našťastie zasiahol len po prednej maske motorky a tlmičoch, nechcem si predstaviť zásah niekde na ruky/hruď. Akoby to však nebolo málo, ďalší člen tímu sa ho rozhodol poštuchnúť kopancom. Ako prejav povzbudzovania sa mi to nezdalo a už vôbec nikomu, kto to videl. Toto správanie už so športovým zápalom nemá spoločné absolútne nič. Našťastie sa neprihodilo nič horšie, čo by nebodaj ohrozilo zdravie pretekára, no protest je už podaní v kancelárii SMF. Kompetentní teda riešia vzniknutú situáciu a ja dúfam, že sa veci pohnú tým správnym smerom. Trest bude snáď dostatočný natoľko, aby sa nič podobného už nikdy nezopakovalo. Budem veľmi rád, ak si dotyční konečne uvedomia, čo je šport a čo patrí maximálne tak do videohier. Takisto sa poteším tomu, keď uvidím, ako si kompetentní zoberú k srdcu každý jeden podaný protest a bude riadne a spravodlivo vyriešený bez ohľadu na financie, kto organizuje preteky atď. Teraz sa bude možno XY ľudí cítiť veľmi dotknutých na osobe, no verím, že len spravodlivosťou a riadnou kontrolou sa preteky MAJSTROVSTIEV SLOVENSKA, a vôbec preteky aj regionálneho charakteru, budú môcť posunúť o krok vpred.
ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one