ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.
Športová 3
985 59 Vidiná

Pavol Garaj
Tel: 0911 558 158
e-mail: sportfanvidina@gmail.com

Elena Dobríková
Tel: 0903 634 608
e-mail: sportfansk@gmail.com

ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.

CC a MX v Točnici - rekapitulácia - zverejnené na www.countrycross.sk

CC a MX v Točnici - rekapitulácia
Pridané 22.06.2010 07:00

Po tretí krát sme sa zišli na countrycrose a motokrose v Točnici pri Lučenci. Tieto preteky si prišlo vyskúšať 107 pretekárov zo stredného Slovenska, ktorý okúsili blato čo nám tu zanechali povodne z pred dvoch týždňov. Napriek silnej propagácii mnoho divákov v horúci sobotní deň dalo po dlhotrvajúcich dažďoch prednosť pred motorkami vode a na Kopaň ich prišlo "len" okolo 1000. Sklamaním však bola účasť - len troch štvorkoliek.

Zdieľať článok na Facebooku
Celý harmonogram bolo potrebné posunúť, preto, že účasť pretekárov bola v skutku hojnejšia ako sme stíhali včas prebrať a celú organizáciu nám poriadne skomplikovala porucha elektrocentrály, ktorá mala dodávať prúd pre zvukovú aparatúru. V motokrose sa už počas tréningov ukázal jeden stále vodou zaliaty úsek ako nevhodný pre túto triedu a museli sme sa prikloniť k alternatíve keď sa trať prepáskovala a trochu skrátila, čím sme prišli o jednu atraktívnu časť okruhu.

Na štart motokrosu v triede Amatér sa 2 x postavila skutočne priam obrovská skupina jazdcov kde však, ako už aj názov Amatér hovorí nie všetci mali to šťastie, či silu a uvideli šachovnicu. Na trati to vtedy bolo asi ako na vojnovom poli, keď traťoví komisári vo výjazdoch a blatách nestíhali dvíhať popadaných pretekárov. Zato však tí najrýchlejší pretekári ktorí ešte nevlastnia licencie predviedli bravúrnu jazdu. Oddych nastal v čase keď sa na trať vydali len 3 prihlásené štvorkolky.

Najprestížnejšou kategóriou však bola trieda Licenčných pretekárov. Na trať sa vtedy vydal po prvý krát po ťažkej operácii, na motorke a nie na štvorkolke Jaro Katriňák. Zo štartu odišiel zámerne posledný a ako sám povedal, pretek si konečne raz mohol len tak vychutnávať a nešlo mu za každú cenu o výsledok.
Countrycross si najskôr prešli traja neochvejní jazdci na štvorkolkách, keď sa už oni museli poriadne popasovať s hlbokým blatom ktoré sa počas uplynulých týždňov udomácnilo v inak v suchom koryte potôčika. Potom sa nám na štart postavili pretekári na motocykloch keď z prvého radu štartovali Licencovaní pretekári a z druhého po minútke Amatéri a jeden zástupca triedy Jawa. 25 minút + 1 kolo pre amatérov bolo mimoriadne náročných, keď prvý z nich do posledného kola vchádzal až v niekedy v 38 minúte, čo znamenalo, že jedno kolo ho pre ťažký terén trvalo viac ako 15 minút. Takže trať inak v minulých ročníkoch nenáročná sa ukázala ako extrémne ťažká a stroje často zapadávali až po sedadlá do blata. Napriek týmto skutočnostiam si tento spôsob vyznačenia trate niektorý pochvaľovali aj keď všetci jazdci jazdili ovakovaný hrubou hnedou vrstvou. Proste nebolo to ako inokedy, jazdí sa v prírode ktorá je živá, mení sa a po povodniach sa to dalo čakať, aj keď pravdu povediac takto vytrápiť súťažiacich sme nemali v úmysle, keď mnohí z nich museli pre únavu odstúpiť. Licenčným pretekárom hral čas lepšie do karát, keď prví z nich vchádzal do posledného kola po 40 minútach no napriek tomu aj mnohí z nich sa vzdali možnosti bojovať o popredné priečky v druhej jazde.

Štvorkolkári do druhej skrátenej jazdy štartovali s nadšením, no jeden z nich šachovnicu už nevidel, keď zostal beznádejne zapadnutý. V cieli sa jeden z nich zveril, že viac krát počas kola musel zosadať a pracne ručne stručne musel svoju mašinu preťahovať. Do druhej jazdy sa s motorkami postavila len časť pretekárov, vrátane jediného účastníka v kategórii Jawa a veľká časť ktorá prišla do cieľa neľutuje a môže povedať že ten deň zvládli na 100%.

Po pretekoch začala hrať kapela, ja som sa zmohol na v skutku slávnostné vyhlásenie víťazov. Pred zotmením sa zapálila krásna veliká vatra, zábava pokračovala, tancovalo sa, spievalo, strieľal sa ohňostroj až kým nás po polnoci neprerušil silný nárazový vietor.
Zhrnutie: Ja ako organizátor som zase z akciou nespokojný, tento krát však ešte viac ako po minulé roky. Problémy nám prichystali neustále lejaky, keď sme pozde mohli nastúpiť na prípravné práce na trati a aj keď sa z počiatku zdalo že to stíhame, v záverečných fázach, ako aj v samotnom priebehu podujatia sa prejavilo nedostatočné zainteresovanie inak nápomocných dobrovoľníkov, keď bez môjho dozoru nevedeli čo a ako majú pripravovať. Nenašli sa, či odriekli účasť viacerí pomocníci, meškalo dodanie rôzneho tovaru a toto všetko ma pripravilo o drahocenný čas, ktorý som musel použiť na reorganizáciu a niektoré pozície som musel aj sám zaskakovať. Toto malo za následok aj kiks na trati Countrycrosu, keď niektorý s pretekárov v prvom kole roztrhol pásku a podstatná časť závodného poľa zablúdila, čiže sme z bezpečnostných dôvodov museli stiahnuť pretekárov z trate a opakovať štart.

Hodnotenie teda nechávam na Vás tu zúčastnených, nech už je ako je. Uvidíme či sa tam stretneme aj o rok, pre to, že niektorým zástupcom obecnej rady narástli veľké oči a nestačí im, že niečo takéto sa v ich malej nenápadnej dedinke vôbec deje - proste nechápu podstatnú pointu športu a kultúry.
ŠPORTFAN - Asociácia športov, motoršportov, turistiky a poznávania prírody.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one